برترین

راه دانا - نرخ بیکاری دو برابر نرخ اعلامی دولت است/ حدود ۶ میلیون نفر در بحران اشتغال + جدول

 • راه دانا - نرخ بیکاری دو برابر نرخ اعلامی دولت است/ حدود ۶ میلیون نفر در بحران اشتغال + جدول

  به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مشرق، نرخ‌های اعلامی دولت در سال‌های اخیر درباره میزان اشتغال‌زایی و نرخ بیکاری، همواره با بی‌اعتمادی مردم مواجه بوده است. مثلا در حالی که دولت اعلام کرده طی یک سال اخیر نزدیک به ۸۰۰ هزار شغل ایجاد کرده، عامه مردم می‌پرسند این ۸۰۰ هزار نفر کجا مشغول به کار شده‌اند؟ هر کس به بیکاران دور و نزدیک خود که نگاه می‌کند می‌بیند همچنان بیکارند و مشخص نیست ۸۰۰ هزار نفری که در آمار دولت شاغل شده‌اند، کجای این مرزوبوم قرار دارند.

  درباره نرخ بیکاری نیز آمار دولت با تردیدهایی مواجه است. بر اساس گزارش‌های مرکز آمار، تعداد بیکاران کشور حدود ۳ میلیون نفر است؛ اما اکثر کارشناسان رقم واقعی بیکاران را ۲ برابر این رقم می‌دانند و می‌گویند محاسبات مرکز آمار اشکال دارد زیرا تعاریف بیکار و شاغل از نگاه مرکز آمار با برداشت جامعه نسبت به بیکار و شاغل کاملا متفاوت است. مثلا مرکز آمار هر فرد که در هفته دو ساعت کار کند را شاغل حساب می‌کند که بر اساس آن، دستفروشان مترو هم شاغل محسوب می‌شوند اما مطمئنا در جامعه به چنین افرادی شاغل نمی‌گویند و دستفروشی در مترو را کسی شغل نمی‌داند.

  در همین زمینه، مطالعات مرکز پژوهش‌های مجلس هم نشان می‌دهد شمار واقعی بیکاران ۲ برابر تعداد اعلامی دولت است.

  مرکز پژوهش‌های مجلس برای ارزیابی دقیق تعداد بیکاران در کشور، از شاخص بیکاری پنهان استفاده کرده است.  بنا به تعریف بیکاری پنهان شامل تعداد افرادی است که   بیکار هستند، اما در تعریف رسمی بیکاری پوشش داده نمی‌شوند، زیرا یا جستجوی خود برای یافتن شغل را متوقف کرده‌اند یا به میزانی کمتر از آنچه تمایل دارند، کار می‌کنند.  

   بخش‌های تشکیل‌دهنده بیکاری پنهان به ترتیب زیر هستند:

  ۱- جمعیت دارای اشتغال ناقص (افرادی که تمایل دارند ساعات کاری بیشتری داشته باشند اما شغلی با این شرایط برای آنها وجود ندارد)

  ۲- غیرفعالان با بیشترین احتمال ورود به بیکاری

    افرادی که دارای اشتغال ناقص هستند اگرچه بر اساس آمار دولت   بخشی از شاغلان به حساب می‌آیند، اما با توجه به آنکه در وضعیت موجود نمی‌توانند به اندازه دلخواه خود کار کنند ممکن است در بازه زمانی کوتاهی بیکار شوند. لذا   مجموع تعداد بیکاران و افراد دارای اشتغال ناقص تصویر بهتری از وضعیت بازار کار کشور   ارائه می‌کند.

  نکته دیگر با توجه به تعریف بیکاری پنهان، علاوه بر بیکاران و جمعیت دارای اشتغال ناقص، بخش دیگری از افراد مرتبط با آن افرادی هستند که در زمان آمارگیری در جستجوی شغل نبوده‌اند و لذا جزء جمعیت غیرفعال هستند. درواقع این افراد به واسطه نیافتن شغل برای مدتی طولانی، امید خود را برای یافتن شغل از دست داده‌اند   و جستجوی خود برای یافتن شغل را متوقف کرده‌اند، اما این افراد با احتمال بالایی ممکن است مجدداً به جمعیت فعال ورود کنند.

  بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، برآوردهای انجام‌شده نشان می‌دهد که نرخ بیکاری پنهان در سال ۱۳۹۵ برای کل کشور برابر ۲۲.۵ درصد بوده که حدوداً ۱۱ درصد بیش از نرخ بیکاری رسمی است. این نرخ برای جوانان ۳۶.۴ درصد است.

  چند نفر در کشور شغل مناسب ندارند؟

  اشتغال ناقص

  ۲.۲۶۰.۰۰۰

  جمعیت بیکار

  ۳.۲۰۳.۰۰۰

  مایوس‌شدگان از جستجوی کار

  ۴۲۰.۰۰۰

  مجموع

  ۵.۸۸۳.۰۰۰

  این آمار نشان می‌دهد میزان واقعی بیکاران کشور ۵ میلیون و ۸۸۳ هزار نفر بوده است. درواقع نرخ بیکاری پنهان معیاری است که می‌تواند تصویر جامع‌تری از وضعیت بیکاری در بازار کار  ارائه دهد.

  تقریبا در تمامی استان‌های کشور، نرخ واقعی بیکاری (بیکاری پنهان)‌ از آمار دولتی، ۲ برابر بیشتر است.

نظرات() 

کلانتری: خط قرمز ما حفظ حقوق نسل‌های آتی و رعایت حقوق نسل کنونی است

 • کلانتری: خط قرمز ما حفظ حقوق نسل‌های آتی و رعایت حقوق نسل کنونی است

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه نبض فعالیت‌های ملی در دست سازمان حفاظت محیط زیست است، گفت: خط قرمز ما حفاظت از حقوق نسل‌های آتی همراه با رعایت حقوق نسل امروز است.

  به گزارش ایسنا، عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه سفر سرزده امروز (پنجشنبه) خود به استان اصفهان ضمن یادآوری وظایف حاکمیتی گسترده سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: نبض فعالیت‌های ملی در دست سازمان محیط زیست است و از این رو نباید کوتاهی یا کارشکنی در انجام وظایف سازمانی رخ بدهد که البته این موضوع نیازمند تقویت ساختار، نیروی انسانی و مالی است.

  وی، عدم تشخیص درست اولویت‌ها توسط برنامه ریزیان و مجریان توسعه کشور، نبود اطلاع رسانی دقیق و همچنین عدم سازگاری جامعه و مطالبات آن با منابع موجود طی دهه‌های گذشته را از جمله علت های بروز بحران های محیط زیستی کشور همچون بحران آب دانست.

  توسعه پایدار به معنای تقدم منافع ملی بر منافع فردی است

  معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به اینکه توسعه پایدار بر ارتقاء و بهبود شاخص‌های کیفی زندگی افراد تاکید دارد و محیط زیست نیز بخشی از توسعه پایدار است، خاطرنشان کرد: رعایت اصول توسعه پایدار به معنای تقدم منافع ملی بر منافع فردی در عمل است.

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر ضرورت ارتقاء جایگاه محیط زیست در کشور، تصریح کرد: کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست باید بانی تقویت محیط زیست در تمام بخش‌های جامعه باشند و ضمن تقویت نگاه محیط زیستی خود به دیگر محورهای توسعه پایدار هم توجه داشته باشند.

  وی تاکید کرد: خط قرمز محیط زیست، حفاظت از حقوق نسل های آتی و امروز است.

  تهدید تداوم زیست حیات وحش به دلیل تخریب زیستگاه‌ها

  کلانتری افزود: در شرایطی که تداوم زیست حیات وحش به دلیل تخریب زیستگاه ها در معرض تهدید قرار گرفته است و این موضوع موجب تهدید حیات انسان ها نیز خواهد شد، اقدامات سطحی و تبلیغاتی نمی‌تواند راه حل مناسبی برای حفظ محیط زیست باشد و صراحت و شفافیت با مردم در زمینه محیط زیست موثرتر خواهد بود.

  وی تحول در محیط زیست را نیازمند اثر وجودی کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست دانست و ادامه داد: اگر روند گذشته را تغییر دهیم و به تحول یقین داشته باشیم، کشور توسعه یافته تر و محیط زیست نیز بهتر محافظت می شود.

  محیط زیست جای پنهان کاری نیست

  معاون رئیس جمهور ضمن تاکید بر ضرورت شفافیت در سازمان حفاظت محیط زیست، تصریح کرد: محیط زیست جای پنهان کاری نیست و تمامی مباحث باید به صورت شفاف به مردم منعکس شود.

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن یادآوری تفویض اختیار صورت گرفته به مدیران کل استانی، خاطرنشان کرد: تمرکزی که در گذشته در تهران وجود داشته درست نبوده است و مدیران کل استانی به غیر از برخی طرح‌های خاص ملی، در بقیه موارد با استفاده از اختیارات تفویض شده باید تصمیم گیری و اقدام کنند.

  بنابراین گزارش، در ابتدای این جلسه، سید رحمان دانیالی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت محیط زیست استان، منابع انسانی و مناطق تحت مدیریت، لازمه بهبود وضعیت فعلی محیط زیست استان را انجام بهینه وظایف از سوی  فرابخش محیط زیست دانست.

  وی افزود: چنانچه هر یک از دستگاه ها به وظایف خود عمل کنند شاهد ارتقای شاخص های سلامت محیط زیست خواهیم بود.

  همچنین در این نشست برخی ازکارکنان حفاظت محیط زیست استان اصفهان نقطه نظرات و پیشنهادهای خود را در راستای افزایش رضایت شغلی و مدیریت بهینه زیست محیطی کشور و استان ارائه کردند.

  انتهای پیام

نظرات() 

عضویت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی در شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

 • عضویت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی در شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی ایران در تیرماه سال ۱۳۹۳به منظور ایجاد شبکه‌ای جامع از توانمندی‌های آزمایشگاهی کشور در حوزه فناوری‌های پیشرفته و راهبردی به دستور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، با هدف بهبود کیفی و افزایش کمی خدمات آزمایشگاهی در حوزه‌های فناوری راهبردی و همچنین تسهیل در دسترسی پژوهشگران و صنایع کشور به خدمات آزمایشگاهی  فعالیت خود را آغاز کرد.

  دامنه پوشش این شبکه شامل آزمایشگاه‌های خدماتی است. این شبکه علاوه‌ بر مراکز آزمایشگاهی زیرمجموعه سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌های مختلف، مراکز آزمایشگاهی بخش خصوصی را نیز در بر می‌گیرد.

   دانشجویان و اعضای هیات علمی عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی که قصد استفاده از خدمات آزمایشگاهی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران را دارند می توانند با توجه به ضوابط موجود از تسهیلات مالی این شبکه در جهت انجام خدمات تخصصی خود در این مرکز بهره مند شوند.

  اکنون مجموعه آزمایشگاه‌های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی است.

نظرات() 

توسعه تولید شاسی‌بلندها در کیا

 • توسعه تولید شاسی‌بلندها در کیا

  به گزارش پایگاه خبری موتور وان این خودروساز کره جنوبی قصد دارد مدل مفهومی کیا تلوراید را به تولید انبوه برساند. این خودرو نخستین بار در نمایشگاه دیترویت ۲۰۱۶ در معرض دید عموم قرار گرفت. پیتر شریر، طراح ارشد کیا، اعلام کرد این خودروساز در پی تولید انبوه شاسی‌بلند سه ردیفه تلوراید است و این خودرو قیمتی بالاتر از کیا سورنتوی کنونی خواهد داشت. به گزارش دنیای اقتصاد، طول این خودرو ۵ متر و عرض آن بیش از ۲ متر است و از تویوتا لندکروز هم بزرگ‌تر خواهد بود. به این ترتیب نیسان پاترول تنها شاسی‌بلند شناخته شده بازار با ابعادی بزرگ‌تر از تلوراید باقی خواهد ماند. مدیر طراحی کیا در اروپا اعلام کرده‌اند تلوراید به اروپا راه نخواهد یافت. شرکت کیا آمریکا را به‌عنوان بازار اصلی خودروهای شاسی‌بلند شناخته است، اگرچه مواردی نظیر موفقیت موهاوی در بازار روسیه نشان می‌دهد تب شاسی‌بلندهای بزرگ به سایر بازارها هم راه یافته است.

نظرات() 
 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو